Floating - kuidas kõik algas
Floating kambri eelkäijaks on teadlase ja uurija John C. Lilly poolt 1954. aastal loodud sukeldumisbassein (immersion water tank), kus inimene hõljus üleni vee all püstises asendis, mereveega täidetud basseinis ja kandis pumbaga ühendatud voolikutega hingamismaski õhu saamiseks. Lilly leidis, et sellises veealuses olekus on pea kõik välised stimulaatorid elimineeritud.
(Zero Gravity Float www.zerogravityfloat.ie)
John C. Lilly’t küll peetakse deprivatisoonikambrite leiutajaks, kuid tänapäevase floating kambri töötasid välja Glen ja Lee Perry. Glenn Perry oli arvutisüsteemide insener, kes käis John C. Lilly viie päevalises töötoas ning leidis, et on parem viis inimestele floating kogemust pakkuda. Esimeses kaubanduslikus floating kambris, mis valmis 1972 aastal, lebas inimene juba Epsomi soola lahuses ja hõljus horisontaalselt vee peal. Esimene avalik floating keskus Samadhi (Samadhi Tank Co.) avati Glenn ja Lee Perry poolt 1979 aastal Beverly Hills’is Californias kus oli 5 floating kambrit.
Lugu, kuidas esimene floating kamber Eestisse jõudis sai alguse märtsis aastal 2008 Šveitsis. Süda tänava Floating.ee salongi, Floating OÜ asutaja Veiko vestles konverentsil olles Alar Tamminguga, et oleks põnev luua selline keskkond, kus saaks välised aistingud välja lülitada, näiteks suures paagis üleni vee all olles. Olles palju lugenud tuli Alarile meelde, et midagi sarnast on John Lilly juba teinud ja see nimi Veikole meelde jäigi. Algas põnev uurimustöö, et kes on John Lilly ja mis ta siis täpsemalt selles valdkonnas teinud on. Tuligi välja, et just samasugusest “paagist” John C. Lilly alustaski :) Kuid selleks ajaks olid mitmed tootjad juba tänapäevaseid floating kambreid ehitama hakanud.
Peagi läksid teele päringud Rootsi, kus olid tol hetkel lähimad floating kambrite tootjad. Veel samal aastal käis Veiko ka Rootsis kohapeal floating kambriga tutvumas, just seal koges Veiko esimest korda elus floating seanssi. Võimalus oli floatida kahel järjestikusel päeval ja peale teise floating seansi VAU! effekti oli olemas kindel eesmärk floating kamber Eestisse tuua. Sama tootja kamber on Süda tänava salongis kasutuses siiani - Restingwell floating.
Esimene floating kamber saabuski Eestisse samal, 2008 aastal ja sai paigaldatud Loksa Ravikeskusesse. Pea aasta hiljem, ehk 2009 aasta mais sai seesama floating kamber Tallinna Süda tänavale Floating.ee salongi toodud, kuid sel hetkel asus kamber teises ruumis. Kohe algasid ka ehitustööd praeguste floating ruumide osas ja peagi sai floating kamber liigutatud samasse ruumi, kus praegu meie floating kambrid asuvad ja avatud oli ka kontoriruum nii nagu see täna on. Südinud oli Eesti esimene floating salong - Floating.ee.
Tänaseks on floating teenus laialt levinud üle maailma. Floating keskuseid on julgelt üle tuhande, enamus neist on leitavad ühe toreda Google kaardi pealt (hetkel on seal kirjas 1116 keskust): Float Centers Google Map. Küll aga ei ole seal kaardil kõiki keskuseid, kiire vaatluse järgi leidsime juba 3 keskust, mis on sealsest nimekirjast puudu ja usume, et neid puudu olevaid on veel mitmeid. Mõningad suurimad meile teadaolevad keskused:
- Floatworks Londonis
- FloatOn Portlandis USA’s. Neil on 6 float ruumi ehk 6 inimest saavad korraga seansile minna, keskus ise on üsna innovatiivselt üles ehitatud kus kambrite puhastussüsteemid käivituvad kõik automaatselt ühel ja samal ajal, nad pakuvad ka öiseid floate.
- Urban Float USA erinevates linnades
Kui Veiko erinevates maailma paikades reisimas käib siis alati püüab ka mõne kohaliku floating keskuse külastuse päevakavasse võtta. Just selliseid reisiselle satub aeg-ajalt ka meie Süda tänava salongi. Floatijate kogukond on suur ja lai ning igati sõbralik - väga vahva on maailma eri paigus erinevaid keskusi külastada. Andke teada, milline on teie kõige ägedam floating kogemus olnud Eestist eemal - kirjutage meile sellest info@floating.ee aadressile ja teid ootab ees üllatus ;)